Angina paciorkowcowa i szkarlatyna

Drodzy Rodzice, ból gardła nie jest Wam na pewno obcy. Każdy z nas przebył w życiu infekcję gardła, a ból gardła zgłaszany przez nasze dzieci, to dominujący objaw w przebiegu infekcji dróg oddechowych. Powszechnie nazywamy infekcję gardła anginą- czy słusznie? Zachęcam do lektury poniższego posta, w którym dowiecie się, że nie każda angina jest prawdziwą anginą.

Read More
Liszajec zakaźny- miodowe strupki przedszkolaków

Drodzy Rodzice, głównie przedszkolaków- w szczególności do Was kieruję ten post. Opiszę w nim częstą infekcję skórną wieku przedszkolnego- liszajec zakaźny.
Bardzo często przychodzą do mnie rodzice z kilkulatkami, u których nagle pojawiły się na buzi zmiany o charakterze miodowych strupków. Umiejętność szybkiego rozpoznania i leczenia jest bardzo istotna.

Read More
COVID-19 jednak nie taki łagodny dla dzieci- zespół PIMS

Wirus SARS- CoV-2 pojawił się nagle, wywrócił nasze życie do góry nogami.

Początkowo powszechne było przekonanie, iż wirus ten niebezpieczny jest głównie dla osób starszych, jednak z czasem okazało się, iż dzieci również mogą ucierpieć.

Tematem artykułu będzie nowa jednostka chorobowa o nazwie: wieloukładowy zespół zapalny u dzieci związany z COVID-19, czyli w skrócie: PIMS lub MIS-C.

Read More
Swędzący problem nie tylko przedszkolaków- owsiki

Bardzo często zaniepokojeni rodzice przychodzą do mnie z przerażeniem, bo zdiagnozowali dziecku owsiki.

Owsiki są pasożytami, które szczególnie często atakują grupy przedszkolaków, a drogą zakaźności potrafią przenieść się i na całą rodzinę. Postanowiłam więc napisać ten post, byś Drogi Rodzicu wiedział jak zwalczyć tych nieproszonych w waszej rodzinie gości.

Read More
Boli ucho, boli... ostre zapalenie ucha środkowego

Bardzo często przychodzą do mnie zaniepokojeni rodzice, których dzieci cierpią, często gorączkują, czasem wymiotuja, nie chcą jeść. Starsze dzieci mówią, że boli bardzo ucho, młodsze- niestety nie potrafią tego przekazać więc przeokropnie płaczą. Często rozpoznaniem jest właśnie ostre zapalenie ucha środkowego.

Jako że infekcja ta jest drugim co do częstości zakażeniem niemowląt i małych dzieci, postanowiłam napisać ten post.

Read More
Powszechny uraz 2-3 latków- czyli "łokieć opiekunki"

Praktycznie na każdym moim dyżurze widzę małe 2-3 latki z urazem zwanym potocznie “łokciem opiekunki”.

Rodzice zawsze zatroskani, przerażeni i w poczuciu winy, bo przecież: “to był wypadek, bo nie pociągnęli mocno, bo przecież nie chcieli skrzywdzić swojego dziecka, bo to była tylko chwila…”. Dlatego piszę ten post, by Was Drodzy Rodzice uświadomić.

Read More
Miód na spokojny sen bez kaszlu

Miodzik do herbaty, miodzik zamiast cukru, miodzik na przeziębienie… to, że miód jest pyszny, nie muszę przekonywać. 
Ale czy wiedziałeś Drogi Rodzicu, że miód podany przed snem przeziębionemu dziecku potrafi złagodzić nocny kaszel? 

Chciałam podzielic się z Wami pewnym bardzo ciekawym badaniem klinicznym. 
Oceniono bowiem, iż miód gryczany w równej mierze co dostępne leki przeciwkaszlowe łagodzi napadowy kaszel nocny w przebiegu infekcji u dzieci.

Read More
Trzy dni strachu i gorączki- trzydniówka

Drogi Rodzicu, jeśli Twoje dziecko przebyło już trzydniówkę, wiesz o czym mowa. Jesli nie- badź przygotowany, bo choroba ta dopada praktycznie każde dziecko w okresie wczesnego dzieciństwa. Nierzadko jest przyczyną pierwszej gorączki w życiu dziecka, potęgując tym samym Twój stres i ogromny niepokój. Bardzo często przychodzą do mnie rodzice z gorączkującym dzieckiem. Kiedy trzydniówka jest prawdopodobna, edukuję ich i pouczam co robić. To samo pragnę przedstawić dziś Tobie, byś wiedział czym jest ta choroba i jak sobie z nią radzić bez nadmiernego stresu.

Read More
Pierwsza pomoc w zadławieniu

Mało który rodzic edukuje siebie w temacie pierwszej pomocy. Celowo w ostatnim tygodniu przepytałam rodziców moich pacjentów- tych w gabinecie i szpitalu- tylko niecałe 10 % ma wiedzę, co zrobić w nagłej sytuacji zagrożenia życia dziecka, w sytuacji zadławienia.

Post ten dedykuję więc wszystkim osobom, które opiekują się dziećmi na co dzień. Drogi Czytelniku, potraktuj go jako lekturę obowiązkową, wyedukuj siebie i wszystkich, którzy opiekują się Twoim Największym Skarbem.

Read More
Swędzący problem, czyli jak pozbyć się wszy

Bohaterem tego posta jest wesz ludzka, przez wszystkich znienawidzona, dla wielu odrażająca. Być może któregoś dnia Twój przedszkolak przyniesie ją do domu, wtedy najpewniej bedzie to już swędzący problem całej rodziny.

Drogi Rodzicu, spróbuj jednak pokonać obrzydzenie i wczytaj się proszę w ten post, byś wiedział jak postępować w przypadku tych uciążliwych, nieproszonych gości w Waszym domu.

Read More
Meningokoki- bać się, czy nie ?

Drogi Rodzicu, będzie to post nie tylko edukacyjny, ale i bardzo osobisty. Opowiem Ci o bardzo groźnych bakteriach, które potrafią zabić- o meningokokach. Opowiem Ci też o moim osobistym lęku przed tą bakterią.

Jako pediatra, byłam świadkiem śmierci dziecka, które zmarło z powodu posocznicy meningokokowej. Jako matka, przy każdej gorączce mojego dziecka, bałam się ogromnie czy to aby nie meningokoki...do czasu szczepienia. Po szczepieniach, gorączki mojego dziecka już się nie boję. Boję się jednak nadal o moich nieszczepionych pacjentów. Ten lęk wpisany jest w mój zawód. Jednak Ty, Drogi Rodzicu nie musisz się bać.

Read More
Gorąca kawa, czajnik z wrzątkiem, talerz z zupą... pierwsza pomoc w oparzeniu

Dzieci są bardzo ruchliwe, są też niestety nieświadome zagrożeń. Wystarczy sekunda- kubek kawy stojący na stole, czajnik z wrzątkiem, talerz z gorącą zupą, garnki, pokrywki, żelazko... tak szybko może dojść do oparzenia. I niestety dzieje się to często. Około 50–80% wszystkich oparzeń dotyczy właśnie dzieci, głównie w wieku 2–4 lat.

Postanowiłam więc napisać ten post i zadedykować go wszystkim tym, którzy sprawują opiekę nad dziećmi. Moim życzeniem jest dotrzeć do jak największej ilości osób, by miały wiedzę i umiejętności na wypadek oparzeń.

Read More
Postępowanie w ostrej biegunce u dziecka

Drogi Rodzicu, bardzo często przychodzisz do mnie pełen niepokoju ze swoim odwodnionym dzieckiem. Kiedy pojawia się ostra biegunka, często z wymiotami- nie wiesz co robić.

Postanowiłam więc napisać ten post by Cię uświadomić, byś wiedział jak postępować w przypadku ostrej infekcji żołądkowo-jelitowej Twojego dziecka. Poświęć więc proszę chwilę i wczytaj się uważnie w poniższe zalecenia. Gwarantuję Ci, że Twoja wiedza zaprocentuje.


Read More
Ostre, podgłośniowe, “szczekające” zapalenie krtani

Jeśli Twoje dziecko choć raz w życiu przebyło ostre zapalenie krtani- wiesz o czym mowa. Na pewno pamiętasz ten charakterystyczny kaszel, z jakim wybudziło się w nocy Twoje dziecko-szczekający kaszel. Pełen paniki byłeś i Ty. Chcę Cię Drogi Rodzicu uświadomić, byś wiedział czym jest ostre zapalenie krtani i jeśli ta choroba zaatakuje Twoje dziecko, byś bez paniki potrafił podjąć odpowiednie działania, a nawet mógł uniknąć wzywania karetki i pobytu w szpitalu.

Read More
Ospa wietrzna

Na pewno pamiętasz jak chorowałeś na ospę. Pamiętasz jak mama smarowała krostki białą papką lub pędzlowała fioletem. Wyglądałeś jak muchomor i czułeś się fatalnie. Twoje dziecko również narażone jest na tę chorobę, na podobne doświadczenia. Możesz jednak ustrzec je przed zachorowaniem, a jeśli nawet zachoruje- wdrożyć działania, by złagodzić dolegliwości i zminimalizować ryzyko powikłań. Poznajmy więc tę chorobę dokładniej.

Read More