Miód na spokojny sen bez kaszlu

Miód na spokojny sen bez kaszlu-blog dzieckoizdrowie

Miodzik do herbaty, miodzik zamiast cukru, miodzik na przeziębienie… to, że miód jest pyszny, nie muszę przekonywać. 

Ale czy wiedziałeś Drogi Rodzicu, że miód podany przed snem przeziębionemu dziecku potrafi złagodzić nocny kaszel? Zrób wiec sobie herbatę, dodaj trochę miodu i wczytaj się w poniższy post:)


Właściwości zdrowotne miodu

Miód składa się głównie z wody i cukrów prostych (glukozy i fruktozy). Jednak zawiera też cenne naturalne przeciwutleniacze, enzymy, kwasy organiczne i flawonoidy jak również śladowe ilości witamin i składników mineralnych. Właśnie ten bogaty skład miodu odpowiada za jego cenne właściwości zdrowotne.

Dzięki niskiemu pH, zawartości enzymów oraz niewielkiej ilości nadtlenku wodoru miód ma właściwości przeciwbakteryjne.

Jednak najwięcej badań potwierdza wpływ miodu na łagodzenie nocnego kaszlu u dzieci.

Obszerne badania naukowe wykazały bowiem, że miód gryczany jest skuteczny w łagodzeniu nocnego kaszlu towarzyszącego przeziębieniu u dzieci.

Czy inny rodzaj miodu ma podobne działanie? Najprawdopodobniej tak, jednak badaniu poddany był właśnie miód gryczany i co do jego właściwości nie mamy wątpliwości.

Podanie dzieciom 30 minut przed snem miodu gryczanego w ilości około 1-1,5 łyżki skutecznie łagodziło napadowy, nocny kaszel będący efektem przeziębienia.

Miej na uwadze proszę, że powyższa uwaga dotyczy łagodnych przeziębień górnych dróg oddechowych. Kaszel towarzyszący poważnym infekcjom czy astmie alergicznej, wymaga bezwzględnie konsultacji lekarskiej i wdrożenia skutecznego, celowego leczenia. W takich przypadkach miód może jedynie złagodzić nieco objawy, nie może być podany zamiast leczenia.


Leczenie kaszlu nocnego u dzieci

W leczeniu nocnego, napadowego kaszlu u dzieci ( jak i kaszlu suchego w ciagu dnia) stosujemy bezpieczne leki o działaniu przeciwkaszlowym. Dysponujemy następujacymi lekami: z dekstrometorfanem (np. syrop Dexapiko, Acodin czy TussiDrill) butaminatem (np. Sinecod czy Supremin) czy lewodropropizyną (syrop Levopront).

Oczywiście dobór odpowiednich leków zależny jest od przyczyny kaszlu u dziecka i zdecydować powinien o tym lekarz badający dziecko.

Wyniki niedawnych badań klinicznych dowodzą, iż miód ma podobną skuteczność przeciwkaszlową co dekstrometorfan!

Miód (najlepiej gryczany) potraktujmy więc jako bezpieczną, naturalną alternatywę w leczeniu łagodnego kaszlu nocnego towarzyszącego przeziębieniu. 

Jeśli masz pewność, że kaszel u Twojego dziecka jest objawem łagodnego przeziębienia podaj mu wiec miód gryczany. Jeśli masz rozpisane przez lekarza leki farmaceutyczne, możesz zawsze podać miód wraz z lekami.


Ważna uwaga- nie  podgrzewaj miodu do temperatury wyższej niż 45 stC. Powyżej tej temperatury dochodzi bowiem do inaktywacji enzymów i miód traci swoje wartości odżywcze.

I druga uwaga- pamiętaj proszę, że miód zwiększa ryzyko wystąpienia botulizmu u niemowląt, dlatego nie należy go podawać dzieciom <1. roku życia.


miód na spokojny sen bez kaszlu- blog dzieckoizdrowie

Drogi Rodzicu, miód nie został dotychczas zarejestrowany jako produkt leczniczy i nie może być oferowany jako lek. Jednak mając na uwadze powyższe informacje poparte badaniami naukowymi- nie wahaj się podać przed snem swojemu kaszlącemu, przeziębionemu dziecku łyżeczki miodu.

Miej też na uwadze, że tę jedną łyżeczkę miodu jedna pracowita pszczoła produkuje w ciagu całego swojego życia. Doceń więc ten naturalny składnik i miej go w domu zawsze- na wypadek kaszlu i nie tylko.

 

I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.
Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.
Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)

 

* Treści zawarte w blogu mają funkcję edukacyjną i nie mogą zastąpić osobistego kontaktu z lekarzem.