Kiedy mleko szkodzi- słów kilka o nietolerancji laktozy

Często patrzysz z zazdrością na tych, co piją mleko i zajadają się produktami mlecznymi bez ograniczeń. Dla Ciebie dodatek mleka do kawy czy ser na pizzy wywołuje nieprzyjemne dolegliwości. Nauczyłeś się już pić czarna kawę, a zamiast sernika wybierasz szarlotkę. Unikasz mleka i produktów mlecznych.

Czy zastanawiałeś się, co może być tego przyczyną? Być może cierpisz na nietolerancję laktozy. Jest to schorzenie bardzo powszechne w populacji polskiej, dotyka statystycznie nawet co trzeciego Polaka.

Wczytaj się więc w poniższy artykuł. Dowiesz się w nim, czym jest laktoza i dlaczego pewne osoby cierpią po spożyciu mleka. Jeśli należysz do tej grupy, dowiesz się, jak sobie pomóc, by zminimalizowac przykre, brzuszne dolegliwości. Zapraszam do lektury:)

Read More
Hu hu ha, nasza zima zła- postępowanie w przypadku odmrożenia

No i mamy zimę. Każdy z nas z utęsknieniem czeka na puszysty śnieg i lepienie bałwana:) Jednak w tym czasie czerwone noski, zimne uszy i przemarznięte paluszki, to niestety częsta dolegliwość.

Piszę ten post nie po to, by Was zniechęcać do długich spacerów w mrozie, do sanek, nart i radości z lepienia tego właśnie zimnego bałwana. Post będzie o odmrożeniach, bo niestety w trakcie zimy nie trudno o odmrożenie, w szczególności małych paluszków. Chcę uświadomić Was jak postępować w przypadku odmrożonych rączek.

Read More
Zaparcia- częsty (i wstydliwy) problem małych i dużych

Bardzo częstym problemem z jakim zgłaszają się do mnie jako pediatry rodzice ze swoimi dziećmi są zaparcia. Okresowo zaburzenie to występuje u nawet co trzeciego dziecka. Jest to więc bardzo powszechny problem.

Zaparcia dotyczą też bardzo często i osób dorosłych. Jednak w tej grupie pacjentów- jest to problem często krępujący i rzadziej pacjenci poszukują pomocy profesjonalnej. Dlatego zachęcam do poniższej lektury wszystkich, którzy zmagają się z zaparciem u swoich dzieci lub problem ten dotyczy ich osobiście. Mam nadzieję, że poniższe porady pozwolą Wam cieszyć się lekkością na co dzień:)

Read More
Bańki- czy to ma sens?

Pamiętam dokładnie jak w dzieciństwie, kiedy chorowałam, moja mama stawiała mi bańki. Zapach dezynfekującego spirytusu oraz dymu (tak- były to bańki ogniowe), potem piekąco-ssący ból na plecach i charakterystyczne “plum” przy ich zdejmowaniu. Płacz i lament, że już bardzo boli był sygnałem, że zabieg dobiega końca. Potem smarowanie pleców spirytusem i leżenie przez kilka dni pod pierzyną przykryta po same uszy. Czy te bańki miały sens?

Read More
Uwaga- kleszcze wokół!

O boreliozie sporo informacji wszędzie, większość może dezorientować. Biznes się kręci- biorezonans, badanie kleszczy… to wszystko nie jest popierane przez medycynę opartą na faktach ( a taką właśnie ja wspieram i taką się w swojej pracy kieruję). Postanowiłam więc spisać w tym poście pytania, jakie bardzo często zadają mi Pacjenci i odpowiedzieć tutaj na nie.

Read More
Grypa szaleje!

W okresie od 1 do 7 lutego 2018 r. zarejestrowano w Polsce ogółem 242.959 zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę. Największą wartość wskaźnik osiągnął w grupie wiekowej 0–4 lat. Przytaczam te dane nie po to, by Cię straszyć Drogi Czytelniku, lecz by zwiększyć Twoją świadomość. O grypie słyszymy wiele, ale ile o niej tak naprawdę wiemy? Poznajmy ją więc razem.

Read More